Poznaj typy biustonoszy

      Brak komentarzy do Poznaj typy biustonoszy

Każda z nas zna wie jak wygląda push-up, ale to tylko jeden z wielu krojów i typów stanika, jakie dostępne są na rynku. Istnieje bardzo wiele różnych designów biustonoszy, z których każdy ma co najmniej jeden cel do spełnienia – jedne są praktyczne i ciepłe, inne seksowne i przezroczyste, a inne służą do uprawiania sportu. W najbliższych wpisach postaram się zebrać wszystkie dostępne typy staników, w formie przystępnego słowniczka – ściągawki, który może przydać się gdy buszujemy w sklepach z bielizną, zwłaszcza w takim jak Aliexpress. Nie istnieje żaden oficjalny system podziału staników i są one tutaj uszeregowane alfabetycznie. A zatem, zapraszam do czytania: Alfabetyczny spis typów biustonoszy:

Bandeau albo „pasek” – nazwa pochodzi od francuskiego słowa „bandeaux”, oznaczającego właśnie pasek. Jest to prosta przepaska na biust, używana już w starożytności, zawiązywana wokół biustu i zasłaniająca go. Ponieważ nie podtrzymuje piersi, noszony może być przez małobiuściaste kobiety i wykorzystywany jest jako kostium kąpielowy, lub biustonosz do uprawiania sportu. Bandeau zapinany jest na pasek na plecach lub, jeżeli jest wystarczająco elastyczny, zakładany jest przez głowę. Ten komplet bielizny Aliexpress jest też dostępny w niewygórowanych cenach.

Balkonetka – biustonosz unoszący biust dla zwiększenia jego objętości, oraz powiększenia dekoltu. Nazwa pochodzi od „małego balkonu”, albo jak głosi anegdota – biust w nim wygląda najlepiej, gdy oglądany jest z balkonu. Balkonetki weszły w użycie w latach 50. w USA i do dziś są w modzie.

Do karmienia – biustonosz dla matek karmiących który posiada łatwo wyjmowane miseczki i jest wykonany z delikatnych, naturalnych materiałów.

Półbiustonosz – Biustonosz z Aliexpress zakrywający od połowy do 3/4 biustu. Podnosi biust i ze względu na duże wycięcie może być używany na przykład do sukienek z dużym dekoltem.

Sportowy albo do biegania – zaprojektowany jest tak, aby mocno podtrzymywał biust, eliminując jego opadanie podczas ćwiczeń, które jest niekorzystne dla tkanek biustu. Wytrzymały i elastyczny, wykonany jest również z materiałów takich jak Lycra, które mają za zadanie przepuszczać pot. Typowy biustonosz sportowy wygląda jak top z dołem odciętym poniżej linii miseczek.

Samoprzylepny – na ogół wykonany z poliuretanu, silikonu albo podobnego syntetycznego materiału, przyczepiany jest do spodu piersi klejem medycznym (neutralnym dla skóry). Niektóre z biustonoszy samoprzylepnych mają zakładane osobno każdą z miseczek, a także mogą być używane kilkakrotnie (dopóki klej trzyma). Są używane na przykłąd w wieczorowych sukienkach, do których nie można użyć biustonoszy bez ramiączek, albo dla kobiet które po prostu nie lubią chodzić w biustonoszach.

Wbudowany – biustonosz będący częścią bluzki albo sukienki. Niektóre z wbudowanych biustonoszy mają fiszbiny oraz konstrukcję taką jak normalne biustonosze.

Wypoczynkowy – czasem nazywany nocnym. Taki biustonosz jest miękki, łatwo się rozciąga i jest komfortowy, dzięki czemu może być noszony w domu na co dzień lub do spania. Jeżeli nie lubisz nosić biustonosza, a jesteś właścicielką dużego biustu, taki stanik może być bardzo dobrym wyborem. Stosowany także do koszulek nocnych Aliexpress.

Zamykany z przodu – posiada nieregulowane zapięcie – klamrę pomiędzy miseczkami, które zamyka biustonosz. Klamra wykonywana jest niekiedy z silnych magnesów, które umożliwiają łatwe zapinanie biustonosza.