Kraj Środka – Kraj Tajemnic

      Brak komentarzy do Kraj Środka – Kraj Tajemnic

kuchnia

Mówi się, że w Chinach wszystko jest inne, obce i niezrozumiałe. To prawda. Po moich doświadczeniach z Chinami mogę to w zupełności potwierdzić. Nieznana, tajemnicza kultura, do której można wejść, ale do której nigdy nie będzie się w pełni należeć, dziwny i bardzo trudny język, ludzie o skośnych oczach… To wszystko może sprawić, że nigdy nie poczujemy się tak jakbyśmy byli w domu, raczej jak na innej planecie.

Postaram się na blogu opisać moje przygody z tym tajemniczym i dalekim krajem, oraz przekazać wiedzę jaka może być przydatna osobom odbywającym turystyczne lub biznesowe podróże do tego centrum świata (jak przynajmniej uważają Chińczycy którzy piją herbatę matcha). Wielka siła tego narodu we Wschodniej Azji tkwi w jego tajemniczości, która przybiera różne formy, o jakich postaram się tutaj pisać.

Będę także polecał smakowitą i niezwykłą kuchnię Chin, która nie jest jak się powszechnie uważa „kurczakiem w pięciu smakach”, ale jest zbiorem wielu różnych regionalnych kuchni, z których każdy jest inny, każdy różnorodny i z pewnością nie jest tym, co zazwyczaj jemy w tzw. „chińczykach” (no chyba że wiemy gdzie gotuje autentyczny kucharz, ale i wówczas nie mamy pewności czy nie gotuje dla Europejczyków – czyli wersję light tego co można autentycznie zjeść w Pekinie albo Shenzen). W każdym razie warto dowiedzieć się jak najwięcej o tym wspaniałym kraju, którego gospodarka niedługo przeskoczy amerykańską i będzie pierwszą na świecie.

Ceremonia picia herbaty w Chinach

Sklepowe półki mogą uginać się pod butelkami z kolorowymi napojami gazowanymi, wodą mineralną różnego rodzaju (gazowaną, niegazowaną, średnio gazowaną, nisko i wysoko zmineralizowaną, z dodatkiem soku z owoców, wzbogaconą o magnez czy wapń etc.), smakowymi, normalnymi i bezkofeinowymi kawami, sokami, napojami energetyzującymi etc., ale, koniec końców, najpopularniejszym napojem i tak jest (i z ogromnym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że wciąż będzie) herbata.

Tak jak wiele jest rodzajów, smaków czy odmian wcześniej wymienionych produktów, tak i właśnie herbata ma niemal nieskończenie wiele oblicz. Istnieją herbaty czarne, czyli te najbardziej nam znane, typowe, ale też i czerwone (jest to np. zielona herbata japońska pu-erh), zielone, białe, ziołowe, owocowe etc. Występują pojedynczo lub w mieszankach, co sprawia, iż ilość możliwych do stworzenia kombinacji smakowych jest nie do oszacowania (czy nawet wyobrażenia!).

Każda z nich charakteryzuje się innym smakiem i aromatem, ale tez i swymi właściwościami – jedne herbaty wyciszają, inne pobudzają, jedne mają taki, a inne zupełnie różny wpływ na układ trawienny, niektóre są pomocne w walce z nadmiarem kilogramów, a inne wybierają osoby zmagające się z trądzikiem czy podwyższonym poziomem cholesterolu, cukrzycą etc. Każdy może wybrać, spośród wszystkich dostępnych an rynku herbat, takie, na właściwościach których mu najbardziej zależy, czy takie, które, po prostu, najbardziej mu smakują. Dlatego właśnie każdy sklep z herbatą powinien uwzględniać mnogość ewentualnych potrzeb czy preferencji klientów i mieć w swojej ofercie jak najwięcej odmian owego znanego od tysiącleci, a dziś produkowanego masowo produktu. Ważne jest również, by każda herbata, jaką zakupić można w takim sklepie, była suszem jak najwyższej jakości (kiepskiej jakości herbaty kupić można absolutnie wszędzie – odnaleźć taką oryginalną, naprawdę dobrą, osiedlowym sklepiku jednak niepodobna).