Kilka słów naukowych

      Brak komentarzy do Kilka słów naukowych

nauka kilka słów

Jeszcze kilka lat temu wypowiedzi osób, które twierdziły, iż medycyna chińska Aliexpress, tj. stosowanie się do jej zaleceń czy życie w stylu, jaki ona proponuje, wyciągnęła ich z poważnych (czy bardziej prozaicznych) chorób i dolegliwości, wywoływały raczej ironiczne uśmiechy, a nie prawdziwe zainteresowanie (nie wspominając już o zrozumieniu).

To się jednak zmieniło. Dziś, gdy poszukujemy odpowiedzi na pytanie o to, jak zachować zdrowie, młody wygląd, dobrą kondycję i samopoczucie, w medytacji, jodze czy zdrowej diecie, również herbaty z Chin i wszystkie inne produkty wykorzystywane w tzw. diecie pięciu przemian, która jest nieodzownym elementem medycyny chińskiej, cieszą się coraz większą popularnością, o czym możesz przeczytać tutaj.

Gdy sami naukowcy przyznali, iż stosowanie środków farmakologicznych, głównie antybiotyków, nie pozostaje bez wpływu na stan organizmu, tj. ich negatywne skutki są przez wiele osób bardzo odczuwalne i często prowadzą do różnego rodzaju powikłań, jak np. grzybice, które to stają się przyczyną jeszcze innych chorób, w tym też chorób psychicznych, nie ufamy już im tak bardzo, jak miało to miejsce kiedyś. Faktycznie, medycyna chińska zakłada zupełnie odmienne postrzeganie ciała i zdrowia człowieka. Ujmuje je bowiem całościowo – nigdy nie dzieje się tak, że to jeden organ szwankuje, pozostawiając inne w takim stanie, w jakim były czy być powinny, tj. nie mając na ich prace wpływu. Osłabione ciało to osłabione, choć w różnym stopniu, wszystkie jego elementy. Dlatego właśnie w medycynie chińskiej wykorzystywane jest odpowiednie odżywianie (które jest w naszym kręgu kulturowym wciąż w kontekście zdrowia bagatelizowane – chyba, że z człowiekiem jest już naprawdę niedobrze, tj. „dorobił” się cukrzycy czy nadciśnienia), napary ziołowe, aktywność fizyczna; co więcej, medycyna chińska wykorzystuje również interesujące techniki diagnostyczne, jak np. wnioskowanie o stanie organów wewnętrznych na podstawie wyglądu języka jak i matcha zdrowie.

Azjaci cieszą się długim zdrowiem oraz spokojem ducha, między innymi dzięki bardzo dobrej kuchni, bo bogatej w różne składniki mineralne oraz witaminy, a przede wszystkim dzięki niskiej zawartości tłuszczu w potrawach. Oczywiście przesadziłabym, gdybym powiedziała, że istnieje jedna kuchnia azjatycka. W praktyce istnieje wiele różnych regionalnych kuchni z Azji, i to takich które w sumie całkowicie się od siebie różnią, jak widać w załączonym tekście. Mamy więc na przykład kuchnię mongolską, w której używa się dużo mięsa, a także niemal niewystępującego w kuchni azjatyckiej mleka i serów. Jednakże ogólnie rzecz biorąc, to w potrawach Dalekiego Wschodu używa ryżu, ryb oraz warzyw i sosu sojowego – te cztery najważniejsze składniki konstytuują tamtejszą kuchnię i wszystkie są niezwykle pożywne i zdrowe, sprawiając jednocześnie, że nie tyjemy!

Wystarczy zresztą spojrzeć na to, jak szczupli są ludzie w Chinach, Japonii i Korei aby przekonać się do tamtejszej kuchni. Dlaczego zatem nie spróbować odrobiny Azji na podniebieniu? Przekonajcie się o tym sami, czytając kolejne wpisy. A już wkrótce, pierwszy przepis na moim nowym blogu.

Choć zupełne odejście od medycyny klasycznej, tj. takiej, którą znamy i z którą mamy najczęściej do czynienia, nie jest może pomysłem najlepszym, gdyż stanowić może  w niektórych przypadkach poważne zagrożenie, to warto znaleźć między tymi dwoma podejściami do leczenia i profilaktyki złoty środek. Stosujmy się więc do zasad zdrowego stylu życia postulowanych przez w chińskiej tradycji medycznej, pijąc np. oryginalne herbaty z Chin, lecz, jeśli odczujemy taką potrzebę, zaufajmy nauce i nowoczesnym technologiom, wykonajmy odpowiednie badania czy poddajmy się hospitalizacji, gdyż, faktycznie, może uratować nam to życie.